More Festival Vocal results

Press Release

The Rainy River District Festival of the Performing Arts continued with the Vocal division yesterday, adjudicated by Sarah Hall, an adjunct professor of music at Brandon University in Manitoba.
Hall also will hold an informal vocal workshop tonight at 7 p.m. at Knox United Church.
It will include a few vocal topics, followed by a question-and-answer session.
All are welcome to attend.
The vocal division wrapped up this afternoon, with the Drama division running April 12-14, followed by Piano (April 18-22) and Instrumental (April 21-22).
Vocal Division
(April 7)
•Solo, Secular, 12 years and under—1.Emma Bone (Honours) 2. Joelle Bruyere (Honours)
•Classroom Choruses, Own Choice, Kindergarten (English)—1. J.W. Walker School Early Learning Class (Honours), directed by Nicole Thomson and Ashley Pierce 2. Robert Moore School Early Learning Class (Honours), directed by Michelle Cain and Kristen Wishart
•Boys’ Choir, Own Choice, Grades 4-8 (English)—1. Robert Moore Boy’s Choir, Grades 4-8 (Honours), directed by Natalie von Niebelschütz
•Girls’ Choir, Own Choice Grades 4-8 (English)—1. Robert Moore Girl’s Choir, Grades 4-8 (Honours), directed by Natalie von Niebelschütz
•Classroom Choruses, Own Choice, Grade 4 (English)—1. Donald Young School Grade 3/4 Class (Honours), directed by Tara Carpenter
•Massed Intermediate Choir, Own Choice, Grades 7 and 8 (English)—1. Donald Young School Grade 7 & 8 Choir (Honours), directed by Tara Carpenter
•Vocal Chorus and Vocal Ensembles, Own choice, 13-15 years—1. Fort Frances Youth Ensemble featuring Katelyn Bruyere, Joelle Bruyere, Brianna Eldridge, Anna Schwartz, Callahan Wiedenhoeft, and Christian Wiedenhoeft (First-Class Honours)
•Community Choir, Own Choice, Open—1. Rainy River District Youth Choir (Honours), directed by Christina Campagna
•Original Vocal Composition, 15-16 years—1. Anna Schwartz (First-Class Honours), performed by the Fort Frances Youth Ensemble
•Solo, Musical Theatre contrast to class PV-MT1207, 14 years and under—1. Katelyn Bruyere (Honours) 2. Callahan Wiedenhoeft (Honours)
•Solo, TV/Musical, 14 years and under—1. Samantha Ribey (Honours) 2. Rebecca Anderson (Honours)
•Solo, Own Choice, 14 years and under—1. Katelyn Bruyere (Honours) 2. Samantha Ribey (Honours)
•Solo, Contemporary Folk/Popular music, 14 years and under—1. Callahan Wiedenhoeft (Honours) 2. (tie) Carmen Hebert and Samantha Ribey (Honours)
•Vocal Duets, Trios and Quartets, Own Choice, 14 years and under—1. Callahan Wiedenhoeft and Christian Wiedenhoeft (Honours) 2. Naomi Dunn and Star Martin (Honours)
•Vocal Duets, Trios and Quartets, Own Choice, Open—1. Caitlin Anderson and Madison Anderson (Honours), 2. (tie) Joelle Bruyere and Katelyn Bruyere (Honours) and Callahan Wiedenhoeft and Christian Wiedenhoeft (Honours)
•Solo, 20th/21st Century English Art Song, 18 years and under—1. Anne Jean (Honours)
•Solo, Canadian Composer, 16 years and under—1. Anna Schwartz (Honours)
•Solo, Canadian Composer, 18 years and under—1. Anne Jean (Honours)
•Solo, Musical Theatre, 16 years and under—1. Anna Schwartz (Honours) 2. Caitlin Anderson (Honours)
•Solo, Musical Theatre, 18 years and under—1. Anne Jean (First-Class Honours) 2. Andrew Eldridge (Honours)
•Solo, Musical Theatre contrast to class PV-MT1257, 16 years and under—1. (tie) Caitlin Anderson and Anna Schwartz (Honours)
•Solo, Musical Theatre contrast to class PV-MT1307, 18 years and under—1. Andrew Eldridge (Honours)
•Solo, Contemporary Folk/Popular music, 16 years and under—1. (tie) Caitlin Anderson and Katrina Petkau (Honours) 2. Jenna Mack (Honours)
•Solo, Contemporary Folk/Popular music, 18 years and under—1. Andrew Eldridge (First-Class Honours)
•Solo, Contemporary Folk/Popular music, Adult (19 and over)—1. Kenneth Brown (Honours)
Marks of 90 or above are awarded a First-Class Honours standing; marks of 85-89 are awarded an Honours standing.
All the results can be found at www.ff-festival.com