Fort High salutes year’s top Muskies

Staff

A year’s worth of hard work and dedication by Muskie athletes was recognized at Fort High’s annual awards banquet last Wednesday night at the Townshend Theatre.
And the winners were:
•Golf MVP–Kendyn Faragher
•Jr. girls’ volleyball MVP (Horban Award)–Jamie Spencer
•Jr. girls’ volleyball most improved–Greta Fedoruk
•Jr. girls’ volleyball sportsmanship–Carmen Hebert
•Jr. boys’ volleyball MVP–Chandler Borger
•Sr. girls’ volleyball MVP (Patti-Jo Reid Award)–Pasquel Shortreed
•Sr. boys’ volleyball MVP (Horban Award)–Ben Smith
•Jr. girls’ basketball MVP–Grace Petsnick
•Jr. girls’ basketball outstanding contribution–Carmen Hebert/Joanna Empey
•Jr. boys’ basketball MVP (Tim Callaghan Memorial Trophy)–Michael Vanderaa
•Jr. boys’ basketball outstanding contribution–Wyatt Richards
•Sr. girls’ basketball MVP (Patti-Jo Reid Award)–Jyllian Westover
•Sr. boys’ basketball MVP–Aaron Bujold
•Border Skating Club MVP–Greta Fedoruk/Jordan Seguin
•Jr. badminton MVP–Isabella Ward
•Sr. badminton MVP–Aaron Bujold
•Girls’ curling MVP–Ashley Payne
•Mixed curling MVP–Daffini Chabot
•Boys’ curling MVP–Chris Silver
•Girls’ curling outstanding contribution–Tory Beaudry
•Nordic skiing outstanding contribution–Angie Redford/Tori Toriseva
•Nordic skiing rookie of the year–Joseph Dueck
•Jr. track-and-field MVP–Grace Petsnick
•Sr. track-and-field MVP–Sekina Scheibler
•Track-and-field most improved–Caelin Mayhew/Alacea Yerxa
•Cross country MVP–Greta Fedoruk
•Girls’ soccer MVP–Pasquel Shortreed
•Girls’ soccer outstanding contribution (Heart and Soul Award)–Jess Steele/Taylor Croswell
•Boys’ soccer MVP–Jacob Albright
•Boys’ soccer outstanding contribution (Jim Curr Sr. Memorial Trophy)–Aaron Bujold
•Grade 12 female for academic and athletic achievement (William George Reid Memorial Cup)–Ellie Petsnick
•Grade 12 male for academic and athletic achievement (Douglas Morrow Memorial Award)–Brandon Larson
•Sportsmanship and perseverance (Brett Ogden Memorial Trophy)–Chris Silver
•Female rookie of the year–Aurora Hutton
•Male rookie of the year–Peyton Avis
•Female athlete of the year–Ellie Petsnick
•Male athlete of the year–Sekina Scheibler
•Gordon Ash Heart and Soul Award (for the athlete who shows a positive spirt, dedication, and puts team before themselves)–Jake Vandermeer
•Letterman Awards (10 sports played in high school career)–Ellie Pestnick, Sydney Beck, Aaron Bujold, Cole Kowalski, and Sekina Scheibler
•Athletic certificates–Cole Allan, Brandon Larson, and Jyllian Westover