Drama Division results

Drama Division
(April 16)
•CLASS D108 Choral Speaking, Grade 1– 1. J. W. Walker (A. Hill) (HONOURS)
•CLASS D008 Choral Speaking, Grade JK/SK– 1. Robert Moore School (S. Freeman-Kivimaki) (HONOURS)
•CLASS D208 Choral Speaking, Grade 2– 1. St. Michael’s School (H. Sieders) (HONOURS) “I Bought Our Cat a Jetpack” by Karen Nesbitt
•CLASS D308 Choral Speaking, Grade 3– 1. St. Michael’s School (R. Wood) (HONOURS) 1. J.W. Walker School (J. Easton) (HONOURS) 2. Robert Moore School (H. Howells) (HONOURS)
•CLASS D508 Choral Speaking, Grade 5– 1. St. Francis School (A. Gurski) (HONOURS)
•CLASS D707 Religious Reading, Grade 6-8– 1. Sturgeon Creek Alternative Program (HONOURS)
•CLASS D816 Dramatic Presentation, Grade 6-8– 1. Sturgeon Creek Alternative Program (FIRST CLASS HONOURS)
Drama Division
(April 15)
•CLASS D901 Solo Poetry, Serious, Grade 9-10– 1. Maya Davis (HONOURS)
•CLASS D501 Solo Poetry, Serious, Grade 5– 1. Ashlee Homer (HONOURS)
•CLASS PSA 9023 Solo Spoken Poetry, 20th/21st Century, Grade 5– 1. Alexis Latter (HONOURS)
•CLASS D902 Solo Poetry, Humorous, Grade 9-10– 1. Maya Davis (HONOURS)
•CLASS D701 Solo Poetry, Serious, Grade 7– 1. Piper Lidkea (HONOURS)
•CLASS D802 Solo Poetry, Humorous, Grade 8– 1. Mickenna Ryll (HONOURS)– 1. Amy Norris (HONOURS)
•CLASS D512 Monologue, Grade 5– 1. Alexis Latter (FIRST CLASS HONOURS)
•CLASS D912 Monologue, Grade 9– 1. Maya Davis (HONOURS)
•CLASS PSA 9124 Solo Reading, Canadian Prose, Grade 9
•CLASS D301 Solo Poetry, Serious, Grade 3– 1. Cassandra Armstrong (FIRST CLASS HONOURS) 2. Mellodey Sinclair (HONOURS)
•CLASS PSA 9045 Solo Spoken Poetry, 20th/21st Century, Grade 9– 1. Maya Davis (HONOURS)
•CLASS D304 Serious Prose Reading, Grades 3-4– 1. Cassandra Armstrong (HONOURS)
•CLASS PSA 9112 Solo Reading, Prose, Grade 4-6– 1. Alexis Latter (HONOURS)
•CLASS D904 Serious Prose Reading, Grade 9– 1. Maya Davis (HONOURS)
•CLASS D505 Humorous Prose Reading, Grade 5-6– 1. Alexis Latter (HONOURS) 2. Ashlee Homer (HONOURS)
•CLASS D508B Choral Speaking, Grade 5-6– 1. Cadance Sinclair and Avery Lockman (HONOURS)
•CLASS PSA 9273 Public Speaking, Prepared Speech, Persuasive, Grade 7-9– 1. Jenna Bailey (FIRST CLASS HONOURS)
•CLASS D915 Impromptu Speech, Grades 9– 1. Maya Davis (HONOURS)
•CLASS D101 Solo Poetry, Serious, Grade 1– 1. Tatum Hill (HONOURS) 2. Lilah Brockie (HONOURS) 2. Allegra Brockie (HONOURS)
•CLASS D102 Solo Poetry, Humorous, Grade 1– 1. Griffin Hill (HONOURS) 1. Maëlle Easton (HONOURS) 2. Lilah Brockie (HONOURS)
•CLASS D201 Solo Poetry, Serious, Grade 2– 1. Josie Wilson (HONOURS)
•CLASS D205 Prose Reading, Humorous, Grade 2– 1. Carson Hughes(HONOURS)
•CLASS D302 Solo Poetry, Humorous, Grade 3– 1. Ethan Brown (HONOURS) 1. Cassandra Armstrong (HONOURS) 2. Francis Logue (HONOURS)
•CLASS D303 Self Composition Poetry, Grade 3– 1. Cassandra Armstrong (FIRST CLASS HONOURS)
•CLASS D305 Prose Reading, Humorous, Grade 3-4– 1. Layne Gibson (HONOURS) 1. Kinsley McCoy (HONOURS)
•CLASS D602 Solo Poetry, Humorous, Grade 6– 1. Ryan Brown (HONOURS)
•CLASS D401 Solo Poetry, Serious, Grade 4– 1. Layne Gibson (HONOURS)

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail