More Festivals results

Instrumental
(Tuesday, April 21)

•String Solo, Scale Arpeggio Piece, Guitar—1. Scott Jolicoeur (Honours)
•Guitar Solo, Method Courses, Level 1—1. Connor Dent (Honours)
•Violin Solo, Method Courses, Level 1—1. Katrina Klug (Honours)
•Guitar Solo, Examination Courses, Grade 1—1. Reese Jolicoeur (Honours)
•Guitar Solo, Examination Courses, Grade 3—1. Scott Jolicoeur (Honours)
•Guitar Solo, National Anthem, Intermediate—1. Cole Kreger (Honours)
•String Solo, Popular Music, Junior—1. Reese Jolicoeur (guitar) (Honours) 2. Grace Kooistra (violin) (Honours)
•String Solo, Popular Music, Intermediate—1. Scott Jolicoeur (guitar) (Honours) 2. Cole Kreger (guitar) (Honours)
•String Solo, Short recital Piece, Junior—1. Reese Jolicoeur (guitar) (Honours)
•String Solo, Short recital Piece, Intermediate—1. Alexa Veldhuisen (violin) (First Class Honours) 2. Scott Jolicoeur (guitar) (First Class Honours)
•Fiddling, Junior—1. Katrina Klug (Honours)
•String Ensemble, Junior—1. Katrina Klug (violin) and Grace Kooistra (violin) (Honours)
•String Quick Study, Intermediate—1. Katelyn Bruyere (violin) (Honours)
•String Sight Reading, Intermediate—1. Katelyn Bruyere (violin) (First Class Honours)
•Bands and Orchestras, Beginner Band—1. J.W. Walker School Grade 7-8 Band (Honours) 2. Robert Moore School Grade 7-8 Band (Honours)
•Instrumental Solo (Brass), Popular Music, Beginner—1. Mira Donaldson (trumpet) (Honours)
•Instrumental Duets, Junior—1. Sarah Ribey (trumpet) and Bryan Ribey (saxophone) (Honours)
•Instrumental Solo (Woodwind), Popular Music, Junior—1. Bryan Ribey (alto saxophone) (Honours)
•Instrumental Solo (Brass), Popular Music, Beginner—1. Mira Donaldson (trombone) (First Class Honours)
•Instrumental Solo (Brass), Popular Music, Junior—1. Sarah Ribey (trumpet) (Honours)
•Instrumental Solo (Woodwind), Short Recital Piece, Beginner—1. Mira Donaldson (flute) (First Class Honours)
•Instrumental Solo (Woodwind), Short Recital Piece, Adult—1. Cynthia Donald (flute) (Honours)
•Instrumental Solo (Brass), Short Recital Piece, Beginner—1. Mira Donaldson (trumpet) (Honours)
•Instrumental Sightreading, Junior—1. (tie) Bryan Ribey (alto saxophone) and Sarah Ribey (trumpet) (Honours)
Vocal Division
(Wednesday, April 22)
•Secular Solo, Examination Courses, Grade 1—1. Piper Lidkea (Honours) 2. Lilly Wyder (Honours)
•Secular Solo, Examination Courses, Grade 2—1. Christian Wiedenhoeft (Honours)
•Secular Solo, Examination Courses, Grade 4—1. Joelle Bruyere (Honours)
•Secular Solo, Examination Courses, Grade 5—1. Carmen Hebert (Honours)
•Secular Solo, Examination Courses, Grade 6—1. Callahan Wiedenhoeft (Honours) 2. Brianna Eldridge (Honours)
•Secular Solo, Examination Courses, Grade 7—1. Anna Schwartz (Honours)
•Secular Solo, Examination Courses, Grade 8—1. Emma Dykstra (Honours)
•Secular Solo, 13 and 14 years—1. (tie) Brianna Eldridge and Anna Schwartz (Honours) 2. Callahan Wiedenhoeft (Honours)
•Secular Solo, 15 and 16 years—1. Jillian Armstrong (Honours)
•Solo Test Piece, Examination Courses, Grade 6—1. Callahan Wiedenhoeft (First Class Honours)
•Solo Test Piece, Female Voice, Examination Courses, Grade 8—1. Emma Dykstra (Honours)
•Sacred Solo, 13 and 14 years—1. Callahan Wiedenhoeft (Honours)
•Sacred Solo, Examination Courses, Grade 7—1. Anna Schwartz (First Class Honours)
•Contemporary Solo, 9 and 10 years—1. Christian Wiedenhoeft (First Class Honours) 2. Adrianna McCoy (Honours)
•Secular Solo, 9 and 10 years—1. Christian Wiedenhoeft (First Class Honours) 2. Maya Davis (First Class Honours)
•Traditional Folk Song, Examination Courses, Grade 2—1. Christian Wiedenhoeft (First Class Honours)
•Traditional Folk Song, Examination Courses, Grade 3—1. Kenzie Begin (Honours)
•Traditional Folk Song, Examination Courses, Grade 4—1. Joelle Bruyere (First Class Honours)
•Traditional Folk Song, Examination Courses, Grade 6—1. (tie) Katelyn Bruyere and Brianna Eldridge (Honours) 2. Callahan Wiedenhoeft (Honours)
•Traditional Folk Song, 13 and 14 years—1. (tie) Katelyn Bruyere and Callahan Wiedenhoeft (Honours) 2. Brianna Eldridge (Honours)
•Musical Theatre, Ballad, Solo, 9 and 10 years—1. Joelle Bruyere (First Class Honours) 2. (tie) Olivia Eldridge and Christian Wiedenhoeft (Honours)
•Musical Theatre, Up-Tempo, Solo, 9 and 10 years—1. Christian Wiedenhoeft (First Class Honours) 2. Joelle Bruyere (First Class Honours)
•Musical Theatre, Ballad, Solo, 13 and 14 years—1. Brianna Eldridge (First Class Honours) 2. (tie) Anna Schwartz, Callahan Wiedenhoeft, and Katelyn Bruyere