More Festival results

Instrumental
Division
(April 13)
•CLASS SG-G4516 String Solo, Examination Courses, Own Choice, Grade 8–1. Scott Jolicoeur (guitar) (Honours)
•CLASS SV-S3155 String Solo, Examination Courses, Own Choice, Grade 8–1. Mika Kooistra (violin) (First Class Honours)
•CLASS CL607 Brass and Woodwinds Solo, Own Choice, Grade/Level 6–1. Brianna Eldridge (clarinet) (Honours)
•CLASS SV1353 String Solo, Fiddling, Senior–1. Mika Kooistra (violin) (Honours)
•CLASS SV1352 String Solo, Fiddling, Intermediate–1. Grace Kooistra (violin) (Honours)
•CLASS SG-G4265 String Solo, Examination Courses, Own Choice, Grade 3–1. Reese Jolicoeur (guitar) (Honours)
•CLASS SV2405 String Solo, Examination Courses, Quick Study, Grade/Level 8–1. Mika Kooistra (violin) (Honours)
•CLASS CL903 Brass and Woodwinds Solo, Examination Courses, Quick Study, Grade/Level 6–1. Brianna Eldridge (clarinet) (Honours)
•CLASS SV2505 String Solo, Examination Courses, Sight Reading, Grade/Level 8–1. Mika Kooistra (violin) (Honours)
•CLASS CL1003 Brass and Woodwinds Solo, Examination Courses, Sight Reading, Grade/Level 6–1. Brianna Eldridge (clarinet) (Honours)

Instrumental
Division
(April 12)
•CLASS CL601 Brass and Woodwinds Solo, Baroque, Grade/Level 6–1. Brianna Eldridge (clarinet) (Honours)
•CLASS SV-PS3091 String Solo, Examination Courses, Baroque, Grade 5–1. Grace Kooistra (violin) (Honours)
•CLASS CL602 Brass and Woodwinds Solo, Classical, Grade/Level 6–1. Brianna Eldridge (clarinet) (Honours)
•CLASS SV-PS3145 String Solo, Examination Courses, Romantic, Grade 8–1. Mika Kooistra (violin) (Honours)
•CLASS SG-PG4505 String Solo, Examination Courses, Romantic, Grade 8–1. Scott Jolicoeur (guitar) (Honours)
•CLASS SV-PS3093 String Solo, Examination Courses, Romantic, Grade 5–1. Grace Kooistra (violin) (Honours)
•CLASS SV-PS3078 String Solo, Examination Courses, Romantic, Grade 4–1. 1. Juliana Marx (violin)
•CLASS SV-PS3070 String Solo, Examination Courses, 20th Century, Grade 4–1. Juliana Marx (violin) (Honours)
•CLASS SG-PG4515 String Solo, Examination Courses, Study/Étude, Grade 8–1. Scott Jolicoeur (guitar) (Honours)
•CLASS SG-G4264 String Solo, Examination Courses, Study/Étude, Grade 3–1. Reese Jolicoeur (guitar) (Honours)
•CLASS SG-G4251 String Solo, Examination Courses, Renaissance, Grade 3–1. Reese Jolicoeur (guitar) (Honours)
•CLASS B302 Bands and Orchestras, Intermediate Band–1. Rainy River High School Grade 9-10 Band, Director Katherine Williams
(Honours)
•CLASS B301 Bands and Orchestras, Junior Band–1. Robert Moore School Grade 8 Band, Director Lynne Avis (Honours)
•CLASS B300 Bands and Orchestras, Beginner Band–1. Fort Frances High Grade 7/8 Band, Director Jody Bonner-Vickers (Honours) 2. Robert Moore School Grade 7 Band, Director Michelle Cain (Honours)
•CLASS B307 Bands and Orchestras, Jazz Band–1. Rainy River High School Grade 9-10 Jazz Band, Director Katherine Williams (Honours)
•CLASS CL2603 Brass and Woodwinds Solo, Own Composition, Senior–1. Anna Schwartz (clarinet) (Honours)
•CLASS SV4600 String Ensembles, Family–1. Juliana and Ziporah Marx (violin) (Honours) 2. Mika, Grace, and Elliana Kooistra (violin) (Honours)
•CLASS SG014-M String Solo, Method Courses, Classical, Level 1–1. Maya Davis (guitar) (Honours)
•CLASS SV014-M String Solo, Method Courses, Classical, Level 1–1. Avery Veldhuisen (violin) (Honours)
•CLASS SG013-M String Solo, Method Courses, Own Choice, Level 1–1. Maya Davis (guitar) (Honours)
•CLASS SV013-M String Solo, Method Courses, Own Choice, Level 1–1. Avery Veldhuisen (violin) (Honours)

Drama Division
(April 11)
•CLASS F901 French Solo Poetry, Grade 9–1. Greta Fedoruk (First Class Honours)
•CLASS F101 French Solo Poetry, Grade 1–Honourable mention: Aubrey Johnson
•CLASS F001 French Solo Poetry, Kindergarten–1. Jack Pavier (First Class Honours)
•CLASS F008 French Choral Speaking, Kindergarten–1. St. Michael’s School (D. Jean) (First Class Honours)
•CLASS F501 French Solo Poetry, Grade 5 and 6, Own Choice–1. Ryan Brown (First Class Honours)
•CLASS F508 French Choral Poetry, Grade 5 and 6, Own Choice–1. Robert Moore School (J. Ste. Croix) (First Class Honours) 2. J. W. Walker School (L.Pavier) (Honours)
•CLASS F308 French Choral Poetry, Grade 3 and 4, Own Choice–1. Robert Moore School (J. Ste. Croix) (First Class Honours)

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail