Festival honours its best

Whether singing, giving a speech, reciting a poem, paying the piano or violin, or performing a scene from a play, the best of the best from this year’s Rainy River District Festival of the Performing Arts were in the spotlight Saturday evening during the annual highlights concert.
Following the concert, which was emceed by Teresa Hazel and took place before a packed house at the Townshend Theatre, those same participants were given various awards for their efforts.
All awards were handed out by Gordon Ross.
< *c>Rose Bowls
Melissa Friesen and Annelise Hawrylak were recognized as the 2007 Rose Bowl winners for vocal and drama performances, respectively.
Hawrylak also received the Katy VanDrunen Prize, which is presented to the winner of the Rose Bowl for drama.
< *c>Drama awards
•Joan Miller Award for Best Stage Presence, Poetry or Prose, Grade 5 and under—Sophie Potvin-Bégin;
•Bertha Livingstone Award for Spoken Poetry, Grades 5-8—Michael Nelson;
•Board of Education Award (Elementary) for Most Promising Student, Grade 6 and under—Emily Esselink;
•Board of Education Award (Intermediate) for Most Promising Student, Grade 7 or 8—John Sletmoen;
•Board of Education Award (Senior) for Most Promising Student, Grades 9-12—Nick Kupila;
•Jean Boileau Award for Best Individual Performance—Melissa Friesen;
•Katy VanDrunen Memorial Award (Pharmasave) for Best Monologue by a High School Student—Brittany Hayes;
•Adjudicator’s Choice Award for Duet Poetry—Michael Nelson and Jesse Carmody;
•Catholic Women’s League Award for Choral Speaking (Grades 1-3)—J.W. Walker School (Grades 2 and 3);
•Kinette Award for Choral Speaking (Grades 4-6)—J.W. Walker School (Grade 6 class); and
•Elaine Jardine Award for Best Elementary Choral Speaking Performance—St. Francis School (Grade 4)
< *c>French Drama
•Canadian Parents for French Award for Most Promising Student, French Poetry, Grades 4-8—Nicole LePine; and
•Canadian Parents for French Award for Best Performance in French Choral Speaking—St. Francis School (Grades 4 and 5)
< *c>Piano
•Barbara and Bruce Murray Award for Most Promising Student, Examination courses (Beginner to Grade 2)—Jared Bethune;
•Middle C Music Award for Most Promising Student (Examination courses, Grades 3 or 4)—Anika Alexander;
•Fort Frances Lions Club Award for Outstanding Achievement (Examination Courses, Grades 5 or 6)—Kimika Alexander;
•Emily Louise Austin Award for Best Piano Student (Examination courses, Grades 7 or 8)—Elisa Lucke;
•Kinsmen Club Trophy for Most Promising Student (Examination courses, Grades 9 or 10)—Ross Kircher;
•Rose Marie DeGagne Memorial Award for Outstanding Achievement (Method Courses, Level I)—Brett Johnson;
•Clarence and Gertrude Bujold Family Award for Outstanding Achievement (Method Courses, Level II)—Maxwell Williams;
•McIrvine Women’s Institute Award for Outstanding Achievement (Method Courses, Level III)—Derek Kaemingh; and
•Elementary Teachers’ Federation Award for Best Piano Duet (Any Level)—Rachel Lipinski and Chelsea Carlson
< *c>Instrumental
•L.O.B.A. Cup for Best Instrumental Solo (other than Piano, Brass or Woodwind, 16 years and under)—Mark Barron;
•Helen Parris Memorial Award (Individual or Ensemble Strings Demonstrating Outstanding Musicality)—Scott Barker;
•Gillies Instrumental Award (Group of 2-8)—Shannon Darby, Scott Barker, Mark Barron, and Kelsey Quibell;
•Ralph Whetstone Trophy for Best Band—Fort Frances High School Senior Band; and
•Adjudicator’s Choice Award—Taylor Shouldice.
< *c>Vocal
•Lillian Thomas Memorial Award Most Promising Vocalist (10 years and under)—Anders Johnson;
•Vocal Teachers’ Award for Most Promising Vocalist (11 or 12 years)—Phoebe-Ann Firth;
•June Clink Memorial Award for Most Promising Vocalist (13 or 14 years)—Katelyn Shortreed;
•Elfe Forsberg Trophy for Most Promising Vocalist (15 or 16 years)—Lauren Gurski;
•Jaycees’ Trophy for Best Vocalist (17 or 18 years)—Annelise Hawrylak;
•Leighfield Trophy for Best Adult Vocalist—Norma Jean Johnston;
•Garton Music Award for Noteworthy Performance—Kenneth Kellar;
•Nestor Falls Lions Club Award for Best Duet Performance—Garnet Cornell and Lauren Gurski;
•Lakeland Personnel Award for Massed Choir (Grades K-8)—Nestor Falls School;
•Northern Lights Credit Union Award for Massed Junior Choir (Grades 4-8)—Robert Moore School (Grades 4-8); and
•Elementary Teachers’ Federation of Ontario Award for Best Choir in the Festival—Emo Centennial Choir
< *c>Scholarships
Kelsey Quibell (Instrumental) and Shannon Darby (Instrumental) both received Festival Arts Scholarships for attendance at a recognized arts camp or workshop.
Quibell and Annelise Hawrylak also earned Muriel Ross Memorial Scholarships for instrumental and vocal achievement, respectively.